Zapisy na badania endoskopowe pod numerem telefonu 604-320-842
O PRACOWNI
Pracownia endoskopii mieści się na II piętrze budynku szpitala w obrębie oddziału chirurgicznego jest w pełni wyposażona w nowoczesny sprzęt, który pozwala na dokładne badania górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Badania wykonywane są zarówno w warunkach AMBULATORYJNYCH, jak i SZPITALNYCH, w ramach umowy z NFZ, co gwarantuje dostępność usług na najwyższym poziomie dla naszych pacjentów.
Zapewniamy kompleksową opiekę, dbając o zdrowie i komfort każdej osoby, która nam zaufa.
ZESPÓŁ NASZYCH LEKARZY I PIELĘGNIAREK
Badania wykonują lekarze:
Stanisław Kozak – specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej
Sławomir Miącz – specjalista gastroenterologii;
Adrian Wróżek – specjalista chorób wewnętrznych
Mateusz Kowalczuk – lek. internista
Zespół pielęgniarski
Pielęgniarka Koordynująca –mgr Agnieszka Czerwonka – specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego.
Ewa Żabicka – specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
Małgorzata Krasińska – pielęgniarka dyplomowana
NASZA OFERTA
W naszej Pracowni Endoskopii oferujemy kompleksowe badania kolonoskopii i gastroskopii oraz zabiegi endoskopowe w znieczuleniu miejscowym oraz sedacji, również w warunkach ambulatoryjnych. Dbamy o komfort i bezpieczeństwo naszych pacjentów, zapewniając najwyższe standardy opieki medycznej.
-
Płytkie znieczulenie ogólne pod nadzorem anestezjologa
-
Podczas badania stosujemy płytkie znieczulenie ogólne, nadzorowane przez doświadczonego lekarza anestezjologa. Po dożylnym podaniu środka znieczulającego, pacjent zasypia na czas trwania procedury. To krótkotrwałe dożylne znieczulenie ma na celu uspokojenie pacjenta, złagodzenie napięcia, niepokoju oraz bólu, poprzez obniżenie aktywności układu nerwowego.
-
Ta metoda jest szczególnie zalecana dla pacjentów po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza kobiet po histerektomii (usunięciu macicy), gdzie badanie może być szczególnie bolesne i stresujące.
-
Pacjentom, u których wcześniejsze próby wykonania badania były nieudane zwłaszcza u osób, które doświadczyły znacznego dyskomfortu lub bólu podczas wcześniejszych prób przeprowadzenia kolonoskopii lub u tych pacjentów, gdzie wykonanie tego badania było niemożliwe.
-
Sedacja lekami przeciwbólowymi
-
W celu zwiększenia komfortu pacjenta oraz zmniejszenia odczuwanego bólu i dyskomfortu podczas badania, stosujemy sedację lekami przeciwbólowymi. Dzięki tej metodzie, pacjenci mogą przechodzić badania endoskopowe w bardziej komfortowych warunkach, co przyczynia się do lepszych doświadczeń związanych z badaniem.
-
Badanie w znieczuleniu miejscowym
-
Dzięki nowoczesnym technikom i doświadczonemu personelowi medycznemu, procedura jest bezpieczna i skuteczna. Nasz zespół medyczny dba o to, aby każda procedura była przeprowadzana w bezpiecznych i komfortowych warunkach.
ZAKRES USŁUG – SZPITAL
W warunkach SZPITALNYCH wykonujemy:
GASTROSKOPIĘ – badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym przełyku, żołądka, opuszki i części zstępującej dwunastnicy.
Zakres gastroenterologicznych procedur endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego:
-
Gastroskopia diagnostyczna z wykonaniem testu ureazowego (diagnostyka zakażenia Helicobacter pylori);
-
Gastroskopia diagnostyczna z biopsją;
-
Gastroskopia z zabiegiem polipektomii;
-
Tamowanie krwawień z górnego odcinka przewodu;
-
Opaskowanie żylaków przełyku;
-
Przezskórna endoskopowa gastrostomia – PEG;
-
Usuwanie ciał obcych;
-
ECPW endoskopowa wsteczna cholangiopankreatografia.
KOLONOSKOPIĘ – badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalające ocenić błonę śluzową wyściełającą jelito grube, ale i końcową część jelita cienkiego.
Zakres gastroenterologicznych procedur endoskopowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego:
-
Kolonoskopia diagnostyczna;
-
Kolonoskopia diagnostyczna z biopsją;
-
Kolonoskopia z zabiegiem polipektomii;
-
Tamowanie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego;
-
Usuwanie ciał obcych;
-
Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa.
Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa (ESD)
To nowoczesne i bezpieczne usuwanie polipów jelita grubego metodą ESD (endoscopic submucosal dissection) w warunkach szpitalnych. Ta zaawansowana technika pozwala na usunięcie w jednym fragmencie rozległych (>20 mm średnicy), najczęściej płaskich zmian błony śluzowej przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelita grubego. Zabieg jest wykonywany endoskopowo, bez otwierania powłok brzusznych, co przyspiesza rekonwalescencję i zmniejsza dyskomfort pacjenta.
ECPW endoskopowa wsteczna cholangiopankreatografia. Jest to metoda diagnostyczna wykonywana w warunkach szpitalnych, łącząca w sobie techniki endoskopowe i rentgenowskie. To jedna z najskuteczniejszych metod diagnozowania schorzeń dróg żółciowych i przewodów trzustkowych oraz trzustki.
W ramach ECPW wykonujemy:
-
Nacięcie brodawki Vatera;
-
Rewizję dróg żółciowych i trzustkowych;
-
Usuwanie złogów (kamieni) z dróg żółciowych;
-
Protezowanie dróg żółciowych i trzustkowych.
ZAKRES USŁUG – AMBULATORIUM
W ramach AMBULATORJUM endoskopie diagnostyczno-lecznicze górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego wykonujemy na podstawie skierowania od lekarza POZ lub lekarza specjalisty.
Wykonujemy:
GASTROSKOPIĘ – badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym przełyku, żołądka, opuszki i części zstępującej dwunastnicy.
Zakres gastroenterologicznych procedur endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego:
-
Gastroskopia diagnostyczna z wykonaniem testu ureazowego (diagnostyka zakażenia Helicobacter pylori);
-
Gastroskopia diagnostyczna z biopsją;
-
Gastroskopia z zabiegiem polipektomii;
-
Usuwanie ciał obcych.
KOLONOSKOPIĘ – badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiające ocenę błony śluzowej wyściełającej jelito grube oraz końcową część jelita cienkiego.
Zakres gastroenterologicznych procedur endoskopowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego:
-
Kolonoskopia diagnostyczna;
-
Kolonoskopia diagnostyczna z biopsją;
-
Kolonoskopia z zabiegiem polipektomii;
PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ
PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII
Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na stwierdzenie lub wykluczenie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie do badania, które należy rozpocząć już kilka dni przed badaniem. Przygotowanie jelita grubego do badania wymaga rygorystycznego przestrzegania poniższych zaleceń, które gwarantują dokładne oczyszczenie jelita i wpływają na jakość i skuteczność badania. Prosimy o zastosowanie się do poniższych wskazówek.
Siedem dni przed badaniem
|
Po konsultacji z lekarzem prowadzącym należy rozważyćprzerwanie zażywania:- preparatów żelaza;
– leków przeciwzakrzepowych np. WARFARYNA, ACENOKUMAROL, DABIGATRAN lub leków przeciwpłytkowych np. KWAS ACETYLOSALICYLOWY, KLOPIDOGREL ponieważ w niektórych sytuacjach konieczna będzie zamiana tych leków na inne leki.
|
PAMIETAJ!
WYKUP W APTECE PREPARAT DO OCZYSZCZENIA JELITA GRUBEGO NA KTÓRY POTRZEBNA JEST RECEPTA OD LEKARZA KIERUJĄCEGO NA BADANIE.
Pięć dni przed badaniem
|
Dieta normalna, ale nie należy spożywać pokarmów zawierających ziarna i pestki, głównie: truskawek, kiwi, winogron, jagód, arbuza, malin, ogórka, pomidora, jabłka z pestkami, pieczywa z ziarnami. Nie należy spożywać również kapusty, sałaty, produktów z makiem, czarnuszką, siemienia lnianego, tabletek zawierających żelazo.
|
W dniu poprzedzającym badanie oraz w dniu badania
|
Należy przyjąć leki, które Państwo przyjmujecie np. leki od nadciśnienia, nasercowe, czy psychotropowe.
|
W dniu poprzedzającym badanie
|
ŚNIADANIE – lekkostrawny posiłek;OBIAD – kisiel lub przecedzony bulion, klarowne płyny;KOLACJA – tylko klarowne, niegazowane płyny np. kompot bez owoców, woda z cytryną i miodem, klarowne soki, „słaba” herbata, kawa w małej ilości bez fusów i bez mleka.
|
Dieta płynna jest bardzo ważna i ma znaczący wpływ na dokładne oczyszczenie jelita grubego.
Mamy świadomość, że zalecany sposób przygotowania do badania nie jest komfortowy, ale dobrze przygotowane jelito, to dokładniejsze badanie i większe bezpieczeństwo pacjenta.
W trakcie przygotowania do badania po wypiciu preparatu liczne wypróżnienia są normalną reakcją.
W czasie oczyszczania jelit wskazana jest normalna aktywność i poruszanie się.
Preparat do oczyszczania jelit należy rozpuścić w wodzie i przygotować go zgodnie z załączoną ulotką.
W przypadku, gdy preparat będzie „niesmaczny” można wcisnąć sok z cytryny.
PAMIĘTAJ! Oprócz niegazowanej wody możesz pić: kompot bez owoców, wodę z cytryną i miodem, klarowne soki, „słabą” herbatę, kawę w małej ilości bez fusów i bez mleka.
Jeżeli Państwa waga przekracza 90 kg |
Należy zwiększyć ilość wypitych płynów od zalecanych na ulotce preparatu o 1 litr. |
Jeżeli Państwa waga przekracza 100 kg |
Należy zwiększyć ilość wypitych płynów od zalecanych na ulotce preparatu o 2 litry. |
Przygotowanie do badania zależy od zleconego przez lekarza preparatu oraz godziny do badania. Przykładowy schemat poniżej.
PREPARAT FORTRANS – 1 opakowanie czyli 4 saszetki. O określonej godzinie (tabelka poniżej) należy rozpuścić 2 saszetki preparatu w 2 litrach niegazowanej wody (można dodać sok z cytryny) i pić powoli przez 2 godziny. Po kilku godzinach należy przygotować kolejne 2 litry preparatu Fortrans i wypić go w ciągu 2 godzin. Potem należy pić wodę niegazowaną lub inny klarowny płyn. Picie płynów należy zakończyć najpóźniej 4 godziny przed badanie zwłaszcza jeżeli badanie ma być w znieczuleniu.
PREPARAT MOVIPREP – jedno opakowanie, to 2 zestawy w przezroczystych foliowych torebkach, gdzie mieszczą się po 2 saszetki oznaczone, jako A i B.
O określonej godzinie (tabelka poniżej) należy otworzyć jeden zestaw (przezroczysta foliowa torebka) składający się z saszetki A i B. Do 1 litra wody niegazowanej należy wsypać proszek z saszetki A i B i mieszać do całkowitego rozpuszczenia proszku. Tak przygotowany roztwór należy wypić w ciągu godziny. Następnie należy pić klarowny płyn, co najmniej 1 litr. Po kilku godzinach należy przygotować w taki sam sposób koleją porcję preparatu, czyli należy otworzyć drugą foliową torebkę z saszetkami A i B i przygotować jak wyżej, wypijając go w przeciągu 1 godziny. Następnie należy pić klarowne płyny, co najmniej 1 litr, pamiętając aby picie płynów zakończyć najpóźniej 4 godziny przed badaniem.
PREPARAT CITRAFLEET – 1 opakowanie, czyli 2 saszetki.
O określonej godzinie (tabelka poniżej) należy wsypać zawartość 1 saszetki do szklanki zimnej wody (około 150 ml) i mieszać przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość podczas mieszania zrobi się ciepła poczekaj, aż przygotowany roztwór wystygnie. Jeżeli roztwór będzie zimny i mętny, wypij go nie czekając. Po 15 minutach od wypicia preparatu należy rozpocząć picie co najmniej 2 litrów klarownych, niegazowanych płynów. Po kilku godzinach należy w taki sam sposób, tak samo postępując wypić 2 saszetkę preparatu i ponownie wypić, co najmniej 2 litry płynów. Picie należy zakończyć najpóźniej 4 godziny przed planowanym badaniem.
Planowana godzina badania |
Godzina przyjęcia pierwszej dawki preparatu w dniu poprzedzającym badanie |
Godzina przyjęcia drugiej dawki preparatu w dniu badania |
8:00 – 10:00 |
19:00 – 20:00 |
1:00 – 2:00 |
10:00 – 12:00 |
21:00 – 22:00 |
5:00 – 6:00 |
12:00 – 14:00 |
21:00 – 22:00 |
5:00 – 6:00 |
14:00 – 16:00 |
21:00 – 22:00 |
7:00 – 8:00 |
16:00 – 18:00 |
3:00 – 4:00 |
9:00 – 10:00 |
18:00 – 20:00 |
6:00 – 7:00 |
11:00 – 12:00 |
Na badanie proszę zgłosić się z osobą towarzyszącą, zwłaszcza jeżeli badanie będzie w znieczuleniu. Po otrzymanych lekach nie wolno prowadzić pojazdów. Jeżeli była już wykonywana kolonoskopia prosimy o zabranie wcześniejszego wyniku w tym wyniku histopatologicznego.
Jeżeli kolonoskopia będzie wykonana w znieczuleniu ogólnym należy wykonać badania na tydzień przed planowanym badaniem: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, kreatynina, EKG.
W przypadku rezygnacji z badania prosimy o niezwłoczne poinformowanie nas.
W razie pytań prosimy dzwonić pod numer tel. (48) 378-35-59
Opracowana – mgr Agnieszka Czerwonka – specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
PRZYGOTOWANIE DO GASTROSKOPII
Gastroskopia to procedura diagnostyczna, która pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Aby zapewnić dokładność badania oraz bezpieczeństwo pacjenta, prosimy o przestrzeganie poniższych zaleceń:
-
Czas od ostatniego posiłku: Na co najmniej 6 godzin przed badaniem nie należy spożywać pokarmów stałych, gęstych płynów, kawy i herbaty oraz powstrzymać się od żucia gumy i palenia papierosów.
-
Ostatni posiłek: Ostatni posiłek na 6 godzin przed badaniem powinien być niewielki i w postaci płynnej, na przykład naturalny jogurt. Dzięki temu podczas badania żołądek będzie wolny od resztek pokarmowych.
-
Picie wody: Dopuszcza się picie wody do 2 godzin przed badaniem, aby uniknąć uczucia pragnienia. Ostatnią porcję płynu (woda niegazowana) można spożyć najpóźniej 2 godziny przed badaniem,
w ilości nie większej niż 250 ml (szklanka).
-
Przyjmowanie leków przed gastroskopią: Leki zażywane przewlekle należy przyjąć, popijając szklanką niegazowanej wody (250 ml), najpóźniej 2 godziny przed planowanym badaniem.
-
Siedem dni przed badaniem: Po konsultacji z lekarzem prowadzącym należy rozważyć przerwanie zażywania:
– preparatów żelaza;
– leków przeciwzakrzepowych np. WARFARYNA, ACENOKUMAROL, DABIGATRAN lub leków przeciwpłytkowych np. KWAS ACETYLOSALICYLOWY, KLOPIDOGREL ponieważ w niektórych sytuacjach konieczna będzie zamiana tych leków na inne leki.
-
Wskazówki dla pacjentów z cukrzycą: Pacjenci z cukrzycą po konsultacji z lekarzem prowadzącym powinni rozważyć odstawienie doustnych leków hipoglikemizująceych oraz insuliny w okresie pozostawania na czczo (bez spożywania pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty). Zaleca się zapisanie na badanie w godzinach porannych – prosimy poinformować o tym podczas zapisywania się na badanie.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym.
Wykonanie gastroskopii u osoby z pełnym żołądkiem może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zachłyśnięcie i aspiracja treści żołądkowej do płuc, które mogą być bardzo niebezpieczne dla życia
i zdrowia.
WAŻNE INFORMACJE DLA PACJENTÓW
1. Przygotowanie do badania w płytkim znieczuleniu ogólnym
Jeżeli badanie ma być wykonane w płytkim znieczuleniu ogólnym pod nadzorem lekarza anestezjologa, pacjent powinien wykonać poniższe badania laboratoryjne na 7 dni przed planowaną procedurą:
-
Morfologia;
-
Układ krzepnięcia;
-
Poziom kreatyniny we krwi;
-
Poziom elektrolitów;
-
EKG.
Te badania są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i optymalne przygotowanie pacjenta do zabiegu.
2. Na badanie w znieczuleniu pacjent powinien przyjść w towarzystwie bliskiej osoby, która zapewni mu komfortowy powrót do domu.
PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGA MASZYN PO BADANIU JEST NIEWSKAZANA PRZEZ PEWIEN CZAS!
3. Informacje o wynikach badań endoskopowych
Po zakończeniu badania endoskopowego, pacjent otrzymuje szczegółowy opis wykonanej procedury. Jeśli w trakcie badania pobrano wycinki do badania histopatologicznego, wyniki będą dostępne do odbioru po 3-4 tygodniach.
Wynik badania HISTOPATOLOGICZNEGO można odebrać na dwa sposoby:
-
Osobiście – Pacjent może odebrać wyniki, okazując dowód tożsamości.
-
Przez osobę upoważnioną – Wyniki mogą być odebrane przez osobę upoważnioną, która musi posiadać pisemne upoważnienie od pacjenta (upoważnienie do pobrania w załączniku).
Dbamy o komfort i prywatność naszych pacjentów, zapewniając, że wszystkie informacje są bezpiecznie przechowywane i udostępniane wyłącznie upoważnionym osobom.
WYNIKI BADAŃ HISTOPATOLOGICZNYCH (HIS-PAT) są wydawane
w każdą ŚRODĘ, CZWARTEK i PIĄTEK w godzinach od 12:00 do 14:00.
KONTAKT I USTALANIE TERMINU BADAŃ
Ustalanie terminu badań w przypadku otrzymania SKIEROWANIA DO PRACOWNI ENDOSKOPOWEJ (badanie ambulatoryjne)
Rejestracja Pacjentów do Pracowni Endoskopowej pod numerem tel.: (48) 378-35-59
Od Środy do Piątku, w godzinach: 12.00 – 14.00
Pracownia Endoskopii w warunkach ambulatoryjnych czynna:
Poniedziałek – 13:00 – 20:00
Wtorek – 8:00 – 20:00
Ustalanie terminu badań w przypadku otrzymania SKIEROWANIA DO SZPITALA:
Sekretariat oddziału od poniedziałku do piątku w godz: 7.00 -14.35
Pod numerem telefonu: (48) 378-35-93
e-mail: endoskopia@szpitallipsko.pl
29 lipca 2024,
Szpital Lipsko
© 2018 Szpital Powiatowy w Lipsku
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda